wtorek, 30 kwietnia 2013

Szkolenie pt. Funkcjonowanie przedsiębiorstwa społecznego na rynku w Białymstoku


Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy, jako Partner projektu "Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, zaprasza na szkolenie:

Funkcjonowanie przedsiębiorstwa społecznego na rynku

które odbędzie się w dniach 12-14 czerwca 2013 w Białymstoku

Cel szkolenia: Dostarczenie doradcom i doradczyniom OWES wiedzy i praktycznych przykładów z zakresu funkcjonowania przedsiębiorstwa społecznego na rynku, przygotowania doradców do wspierania funkcjonujących PES w podejmowaniu działań związanych z rozwojem firmy lub wdrażaniem planu naprawczego.
ZARYS PROGRAMU:
  1. Rozwój przedsiębiorstwa społecznego:
    1. Techniki pozyskiwania i utrzymania klientów,
    2. Zmiana profilu, nowe pola działalności,
    3. Ekspansja na rynku,
    4. Modele biznesowe i ich ocena,
    5. Studium wykonalności przedsięwzięć inwestycyjnych,
    6. Zarządzanie projektami biznesowymi,
    7. Programy specjalne w Urzędach Pracy i finansowanie zwrotne – możliwości finansowania tworzenia i rozwoju spółdzielni socjalnych,
    8. Współpraca z biznesem. Tworzenie klastrów i porozumień branżowych.
  2. Zarządzanie firmą w kryzysie:
    1. Sytuacje kryzysowe w działaniu przedsiębiorstwa,
    2. Zarządzanie ryzykiem i zmianą, wypracowanie wspólnej decyzji,
    3. Zarządzanie personelem,
    4. Mentoring i coaching,
    5. Postępowanie naprawcze, ścieżki dalszego postępowania,
    6. Ogłoszenie upadłości.
REKRUTACJA NA SZKOLENIE:
W szkoleniu mogą wziąć udział pracownicy i pracownice instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych, które prowadzą Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej.
Ilość miejsc ograniczona.


INFORMACJE DODATKOWE:
Uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne i obejmuje udział w szkoleniu, wyżywienie, komplet materiałów konferencyjnych 2 noclegi.
Po zakończeniu szkolenia jego uczestnicy mogą skorzystać z doradztwa z zakresu objętego programem szkolenia.
Szkolenie rozpoczyna się 12 czerwca 2013 o godzinie 11:00.

Więcej informacji w sprawie szkoleń:
Artur Then
specjalista ds. szkoleń doradczych
Agencja Rozwoju i Promocji Spółdzielczości Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy
e-mail:
tel. 12 655 10 17

wtorek, 16 kwietnia 2013

Zaproszenie

W dniach 9-10 maja 2013 roku w Warszawie odbędzie się kolejne, siódme Ogólnopolskie Spotkanie Sieciujące Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej.


Bieżące spotkanie będzie miało na celu dyskusję o bieżących zagadnieniach dotyczących infrastruktury wsparcia, w tym: dyskusję nad ustaleniami Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej, pokazanie nowych metod funkcjonowania OWES na przykładzie np. francuskiej COUVEUSE, zaprezentowanie celów i warunków funduszu pożyczkowego realizowanego w ramach projektu „Wsparcie inżynierii finansowej na rzecz rozwoju ekonomii społecznej”, przedstawienie wyników ewaluacji instrumentów inżynierii finansowej oraz kodeksu postępowania w procesie udzielania pożyczek. W części warsztatowej chcielibyśmy zaprosić Państwa do wspólnej pracy nad wypracowaniem modelu funkcjonowania OWES w zależności od profilu.


REKRUTACJA NA SPOTKANIE:

W spotkaniu mogą wziąć udział:
-         Przedstawiciele/lki: Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz Ośrodków Wsparcia Spółdzielczości Socjalnej (po 1 osobie z jednej instytucji – 2-ga osoba w przypadku wolnych miejsc),
-         Przedstawiciele/lki Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej (po 1 osobie z jednej instytucji – 2-ga osoba w przypadku wolnych miejsc).

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc informujemy, iż w zakwalifikowaniu się na spotkanie decydować będzie kolejność zgłoszeń.
W przypadku kilku zgłoszeń z jednego podmiotu Fundacja gwarantuje sobie prawo do zakwalifikowania do udziału w spotkaniu jedynie jednej osoby z danego podmiotu. Pozostałe zgłoszenia z danego podmiotu będą rozpatrywane w przypadku wolnych miejsc.

ZGŁOSZENIA:

Rejestracja uczestników/czek z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju odbywa się poprzez wysłanie mailem formularza rekrutacyjnego umieszczonego na stronach www.cofund.org.pl, do dnia 29.04.2013r. na adres organizatora OWES:ebogusz@cofund.org.pl
Formularz rekrutacyjny można również przesłać faksem na numer (48) 22 45 09 975.

Przypominamy, iż niezbędnym warunkiem uczestnictwa w spotkaniu jest dostarczenie wypełnionych
i podpisanych formularzy PEFS (drogą pocztową) najpóźniej do dnia 29.04.2013r. (nie dotyczy osób, które brały udział we wcześniejszych spotkaniach sieciujących OWES).
Formularze PEFS są dostępne na stronie www.cofund.org.pl.
Organizatorzy pokrywają uczestnikom koszty wyżywienia oraz zakwaterowania.
Organizatorzy nie zwracają kosztów podróży.


czwartek, 11 kwietnia 2013

Konkurs na najlepsze przykłady partnerstw administracji publicznej z podmiotami ekonomii społecznej

Europejska Sieć Regionów i Miast na rzecz Ekonomii Społecznej REVES (European Network of Regions and Cities for Social Economy) utworzyła Nagrodę REVESEXCELLENCE2013 celem identyfikacji oraz nagrodzenia najlepszych przykładów partnerstw administracji publicznej z podmiotami ekonomii społecznej. Przekazujemy tę informację zachęcając do zapoznania się z warunkami przyznawania nagrody. Termin nadsyłania kandydatur do nagrody upływa 15 kwietnia 2013 r.

Zasada partnerstwa odgrywa coraz bardziej istotna rolę w polityce Unii Europejskiej. Na przykład, projekt Regulacji  Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych wskazuje, że partnerstwo ma fundamentalne znaczenie dla "przestrzegania zasady wielopłaszczyznowego sprawowania władzy, zapewnienia właśności planowanych interwencji przez interesariuszy oraz korzystania z doświadczeń i know-how odpowiednich podmiotów."

REVES wspierał tworzenie partnerstw pomiędzy regionalnymi i lokalnymi władzami samorządowymi a podmiotami ekonomii społecznej od 1996 roku, widząc w tym niezbędny element podnoszący jakość życia obywateli, demokracji, włączenia społecznego, antydyskryminacji i szerokiej odpowiedzialności społecznej.

W 2012, w kilku przypadkach instytucje UE kierowały do REVES zapytania dotyczące przykładów dobrych i efektywnych partnerstw, które mogłyby zostać upowszechniane jako modele współpracy.

Stąd, REVES zdecydował o ustanowieniu nagrody REVESEXCELLENCE2013, której celem jest identyfikacja oraz nagrodzenie najlepszych przykładów partnerstw administracji publicznej z podmiotami ekonomii społecznej w kategoriach: 
1. Rozwój lokalny (zatrudnienie, przedsiębiorczość społeczna, etyczne i zrównoważone finansowanie)
2. Opieka społeczna (walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, bezdomnością i dyskryminacją, dostępność do fundamentalnych praw i równości płci)
3. Zrównoważony rozwój społeczny zrównoważone budownictwo i mieszkalnictwo, zarządzanie i produkcja energii i recykling, aktywna partycypacja i demokracja)
4. Współpraca międzynarodowa (Obszar Śródziemnomorski, współpraca na linii Północ-Południe i Fair Trade)

Zgłoszone projekty zostaną przedstawione podczas Ogólnego Zebrania REVES 2013 i zostaną ocenione przez jury złożone z przedstawicieli i przedstawicielek instytucji unijnych, międzynarodowych, europejskich organizacji ekonomii społecznej oraz członków i członkiń REVES.

Kandydatury mogą być zgłaszane przez lokalne i regionalne władze publiczne, podmioty ekonomii społecznej lub związane z nimi organizacje najpóźniej do  15 kwietnia 2013. Zaproszenia do przedstawienia swoich doświadczeń zostaną przesłane nie później jak do 30 kwietnia 2013.

Szczegóły na stronie www: http://www.revesnetwork.eu/excellenceaward2013/ 

wtorek, 2 kwietnia 2013


Zaproszenie

Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy, jako Partner projektu "Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, zaprasza na szkolenie:

Praca z osobami w trudnej sytuacji życiowej dla doradców i doradczyń OWES

które odbędzie się w dniach 22-24 maja 2013 we Wrocławiu


Cel szkolenia: Dostarczenie doradcom i doradczyniom OWES wiedzy i podniesienie umiejętności w zakresie skutecznej pracy z osobami w trudnej sytuacji życiowej oraz szczególnej sytuacji na rynku.

ZARYS PROGRAMU:

1)   Wpływ sytuacji trudnej, kryzysowej na psychikę człowieka.
2)  Umiejętność i sposoby identyfikacji trudnej sytuacji, problemów osób w trudnej sytuacji, pozostających bez pracy. Metody i techniki aktywizacji, w tym obserwacja grupy.
3)   Katalog trudnych sytuacji – przykłady (case) i sposoby radzenia sobie w konkretnych sytuacjach.
4)   Określanie zasobów i możliwości beneficjenta (odbiorcy wsparcia): tworzenie ścieżki rozwoju indywidualnego, indywidualnego planu doradztwa, przygotowanie do tworzenia podmiotu ES.
5)   Konflikty w podmiotach zakładanych przez osoby w trudnej sytuacji życiowej.
6)   Sylwetka osoby udzielającej wsparcia (kompetencje doradcy). Rola OWES jako mentora/-ki i mediatora/-ki.
7)   Dobre praktyki z zakresu doradztwa zawodowego, coachingu, mentoringu.
8)   Superwizja – wprowadzenie, efekty i cele superwizji, korzyści, proces.
9)   Problemy wypalenia zawodowego osób zajmujących się beneficjentami/-tkami w trudnej sytuacji życiowej.


REKRUTACJA NA SZKOLENIE:
W szkoleniu mogą wziąć udział pracownicy instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych, które prowadzą Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Ilość miejsc ograniczona.
Warunki rekrutacji: 1) decyduje kolejność zgłoszeń; 2) w przypadku dużej ilości zgłoszeń na jedno szkolenie, organizator może ograniczyć liczbę uczestników z jednej organizacji do maksimum 3 osób.

ZGŁOSZENIA prosimy przesyłać na adres: artur@spoldzielnie.org.pl, formularz zgłoszeniowy wraz z deklaracja współpracy z CES - w załączeniu.

INFORMACJE DODATKOWE:
Uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne i obejmuje udział w szkoleniu, wyżywienie, komplet materiałów konferencyjnych 2 noclegi.
Po zakończeniu szkolenia jego uczestnicy mogą skorzystać z doradztwa z zakresu objętego programem szkolenia.

Szkolenie rozpoczyna się w dniu 22 maja 2013 o godzinie 11:00.

Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa Wrocław ul. Stysia 16 A

Zaproszenie

Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy, jako Partner projektu "Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, zaprasza na szkolenie:

Instrumenty animacji i diagnozy dla doradców i doradczyń OWES

które odbędzie się w dniach 15-17.05.2013 w Rzeszowie


Cel szkolenia: Dostarczenie doradcom i doradczyniom OWES wiedzy i praktycznych przykładów z zakresu animacji społeczności lokalnych, diagnozy potrzeb, przygotowanie doradców i doradczynie do wspierania osób, grup inicjatywnych oraz społeczności lokalnych w podejmowaniu działań na rzecz tworzenia przedsiębiorstw społecznych, aktywizacji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, etc

ZARYS PROGRAMU:

1.    Diagnozę potrzeb (pierwszy kontakty, metody i narzędzia diagnozy potrzeb, case studies).
2.    Diagnozę środowiskową (metody i narzędzia diagnozy środowiska, partnerzy, sposoby wykorzystania tych informacji, etc.).
3.    Budowanie ścieżki wsparcia (indywidualny plan rozwoju, plan rozwoju grupy).
4.    Instrumenty animacji (m.in. budowanie partnerstw, klastrów, porozumień, paktów, etc.).
5.    Facylitacja (coaching, metoring, konsulting zarządczy, inne metody pracy doradcy OWES w zakresie animacji).

REKRUTACJA NA SZKOLENIE:

W szkoleniu mogą wziąć udział pracownicy i pracownice instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych, które prowadzą Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Ilość miejsc ograniczona.
Warunki rekrutacji: 1) decyduje kolejność zgłoszeń; 2) w przypadku dużej ilości zgłoszeń na jedno szkolenie, organizator może ograniczyć liczbę uczestników z jednej organizacji do maksimum 3 osób.

ZGŁOSZENIA prosimy przesyłać na adres: artur@spoldzielnie.org.pl.

INFORMACJE DODATKOWE:
Uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne i obejmuje udział w szkoleniu, wyżywienie, komplet materiałów konferencyjnych 2 noclegi.
Po zakończeniu szkolenia jego uczestnicy mogą skorzystać z doradztwa z zakresu objętego programem szkolenia.

Szkolenie rozpoczyna się w dniu 15 maja 2013 o godzinie 11:00.
Dwór OSTOYA Jasionka 1A koło Rzeszowa