symbol szczytu w Rio, który obiegł cały świat: gigantyczna, świecąca w nocy rzeźba z plastikowych butelek, ustawiona na plaży Botafogo w Rio de Janeiro (Brazylia) |
20-22 czerwca 2012 to niezwykle ważne daty w historii naszej planety. W słynącym z ogromnych obszarów dotkniętych ubóstwem, jednym z najszybciej rozrastających się miast świata, odbyła się w tych dniach Konferencja Narodów Zjednoczonych na
temat Zrównoważonego Rozwoju.
Dlaczego zrównoważony rozwój?
Mimo że o zrównoważonym rozwoju mówi się głośno i wyraźnie od wielu lat, po dwudziestu latach od poprzedniego poprzedniego szczytu klimatycznego konieczne okazało się ponowne wzbudzenie zainteresowania i woli politycznej do zadbania o zrównoważony rozwój. Czy udało nam się, w skali globalnej, osiągnąć postępy? Czy jesteśmy w stanie oszacować skalę rozwoju, jaki się w tej dziedzinie dokonał? Co wiemy na temat luk, które pozostały do wypełnienia? Na ile udaje nam się wypełniać zalecania z poprzednich konferencji, w tym przede wszystkim Szczytów Ziemi. Czy umiemy nazwać, czy jesteśmy przygotowani do nowych wyzwań, o których jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy pojęcia?
Godne warunki do życia: czysta planeta bez głodu i ubóstwa i przedsiębiorstwa społeczne
Kiedy mówimy o zrównoważonym rozwoju, nie skupiamy się wyłącznie na klimacie czy zanieczyszczeniu środowiska. Obrady skupiały się więc równolegle na dwóch kluczowych tematach: zielonej gospodarki w kontekście zrównoważonego rozwoju oraz walki z obszarami ubóstwa i głodu.
Liderzy i liderki 190 państw świata po raz pierwszy dali wyraz znaczeniu przedsiębiorczości społecznej w zrównoważonym rozwoju. W dokumencie końcowym temat ekonomii społecznej poruszony został kilkukrotnie. Rola spółdzielczości podkreślana jest w kontekście:
- przyczyniania się do wzrostu włączania społecznego (inkluzji społecznej)
- przyczyniania się do wzrostu partycypacji społecznej
- ograniczania ubóstwa, szczególnie w krajach rozwijających się.
Ponadto uznano, że silne spółdzielnie rolnicze to doskonałe narzędzie zrównoważonej i efektywnej produkcji żywności oraz racjonalnej gospodarki łańcuchami dostaw żywności. Zaproponowano również współpracę biznesu na rzecz tworzenia zielonych miejsc pracy, ze szczególnym uwzględnieniem angażowania do nich osób wykluczonych społecznie / zagrożonych wykluczeniem społecznym (przy wsparciu spółdzielni).
W czym jeszcze mogą się przydać przedsiębiorstwa społeczne?Co może zrobić biznes?
Podkreślano rolę podmiotów ekonomii społecznej w budowaniu sieci komunikacji, wymianie informacji i prowadzeniu dialogu przy tworzeniu programów zrównoważonego rozwoju. Szczególnie w czasach kryzysu, podmioty ekonomii społecznej pełnią istotną rolę w rozwoju gospodarki, sprawiedliwego handlu (Fair Trade) oraz aktywności ekonomicznej społeczności lokalnej.
Co więcej, po raz pierwszy w sposób tak otwarty zachęcono prywatnych przedsiębiorców do współpracy i inwestowania w kapitał społeczny podmiotów ekonomii społecznej w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Szczyt Ziemi w Rio: kapitał społeczny dla zrównoważonego rozwoju
Podczas Konferencji podkreślono
rolę przedsiębiorstw społecznych w budowaniu sieci komunikacji, wymianie
informacji, dialogu w fazie planowania programów zrównoważonego rozwoju.
Podmioty ekonomii społecznej pełnią także istotną rolę ze względu na rozwój
gospodarki, sprawiedliwego handlu oraz aktywności ekonomicznej społeczności
lokalnych. Liderzy zachęcają prywatne przedsiębiorstwa
do współpracy oraz inwestowania w kapitał społeczny podmiotów ekonomii
społecznej, osób marginalizowanych i wykluczonych w zgodzie z zasadami
zrównoważonego rozwoju.
Szczyt Ziemi w Rio, po dwudziestu latach od pierwszej globalnej konferencji środowiskowej, podjął tematykę ekonomii społecznej jako znaczący element zrównoważonego rozwoju. To wielkie wydarzenie dla entuzjastów i entuzjastek przedsiębiorczości społecznej na świecie!
Przeczytaj również: 10 powodów do świętowania spółdzielczości
Zobacz także: Dlaczego spółdzielnie są ważne w czasach kryzysu? Wypowiedź Bruno Reolants (CICOPA)
tekst: Barbara Dąbek
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz