Biuro Projektowe Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Polsce
zaprasza
pracowników i pracowniczki, wolontariuszy i wolontariuszki oraz stażystów i stażystki
Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej z województw: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego,
Szkoła Letnia odbędzie się w dniach 25-30 sierpnia w malowniczej miejscowości Nasutów, położonej pod Lublinem, w bezpośrednim sąsiedztwie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego.
Sześciodniowe spotkanie będzie doskonałą okazją do poznania się i wymiany doświadczeń, a także wspólnego wypracowania innowacyjnych rozwiązań w oparciu o metody i narzędzia, które skutecznie funkcjonują w innych częściach świata. Wszystkie zajęcia przygotowane zostały przez zespół trenerski Agendy ONZ ds.
Rozwoju. Pierwsze trzy dni poświęcone będą warsztatom i wykładom z zakresu zrównoważonego rozwoju, rozwoju lokalnego, równości szans ze względu na płeć, współpracy z biznesem oraz komunikacji. Zaprezentowane zostaną również przykłady interesujących rozwiązań problemów społecznych na poziomie lokalnym oraz narzędzi, które mogą być wykorzystywane w pracy Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej. Podczas pozostałych dwóch dni uczestnicy i uczestniczki Szkoły Letniej wezmą udział w Laboratorium Innowacji. Na podstawie samodzielnie zdiagnozowanego problemu lub potrzeby, która jest najbliższa ich środowisku oraz w oparciu o wiedzę zdobytą w ramach Szkoły, w interdyscyplinarnych grupach, zaprojektują propozycje rozwiązań wykorzystujących możliwości innowacji społecznych i nowoczesnych technologii.
Koszt dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia pokrywa Organizator.
Prosimy o wypełnienie do 19 lipca formularza aplikacyjnego.
Liczba miejsc jest ograniczona!
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt:
Gabriela Cichowicz: gabriela.cichowicz@undp.org
Martyna Rubinowska: martyna.rubinowska@undp.org
Prosimy o wypełnienie do 19 lipca formularza aplikacyjnego.
Liczba miejsc jest ograniczona!
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt:
Gabriela Cichowicz: gabriela.cichowicz@undp.org
Martyna Rubinowska: martyna.rubinowska@undp.org
Bloki programowe:
Zrównoważony rozwój na poziomie lokalnym i globalnymProwadzenie: Justyna Choroś
Warsztat ma na celu pokazanie innego, niż dominujące, spojrzenia na rozwój. Zrównoważony rozwój to budowanie na czterech filarach jakimi są społeczeństwo, środowisko, gospodarka i kultura. W tym kontekście szczególną uwagę zwrócimy na długotrwały horyzont czasowy rozwoju oraz zasadę sprawiedliwości, obejmującą m.in. sprawiedliwy dostęp do zasobów. Uczestnicy i uczestniczki przekonają się, że wykorzystywanie zasad zrównoważonego rozwoju i patrzenie na problemy społeczne „przez okulary zrównoważonego rozwoju” generować może alternatywne rozwiązania dla problemów społecznych.
Równość szans ze względu na płećProwadzenie: Ewa Pieszczyk, Anna Szadkowska – Ciężka
Praca w obszarze ekonomii społecznej to działalność, w której na każdym kroku mierzymy się z własnymi przekonaniami na temat siebie i innych, ról społecznych, powinności i praw, jakie nam wszystkim przysługują, a także na temat skuteczności podejmowania jednych działań a nieskuteczności innych. Zajęcia z tematyki równości szans to okazja, by skonfrontować się z własnymi przekonaniami, posłuchać, jakie przekonania mają inni, a także dowiedzieć się, w jaki sposób radzić sobie z nierównym traktowaniem (własnym i innych). Będziemy rozmawiać o zmianie społecznej w kontekście równości szans, stereotypach i dyskryminacji, a także dlaczego, z punktu widzenia rozwoju społeczności lokalnych, znajomość problematyki kulturowych uwarunkować tożsamości płci (gender) jest kluczowa dla podejmowania skutecznych interwencji.
Rozwój endogenny
Prowadzenie: Justyna Choroś, Agnieszka Orzechowska
Prowadzenie: Justyna Choroś, Agnieszka Orzechowska
Przedmiotem warsztatu będzie także nowe spojrzenie na teorię rozwoju lokalnego. Wspólnie zastanowimy się nad tym, w jaki sposób wykorzystywać wewnętrzne społeczno-ekonomiczne, przyrodnicze, geograficzne, ludzkie i inne zasoby społeczności, aby lepiej spełniać oczekiwania jej mieszkańców i mieszkanek oraz pełniej zaspokajać ich potrzeby. W trakcie warsztatu poznamy także najlepsze przykłady wykorzystania lokalnych zasobów do rozwoju społeczności. Warsztat ten będzie jednocześnie wstępem do wypracowania pomysłów na pracę ze społecznością lokalną.
Współpraca z biznesem
Prowadzenie: Magdalena Kostulska
Prowadzenie: Magdalena Kostulska
Zajęcia będą okazją do przyjrzenia się praktycznym aspektom współpracy z biznesem: Jak odpowiednio zaplanować współpracę? Jak znaleźć partnera? Jak współpracować i zbudować trwałą relację? Jak należy przygotować się do współpracy z biznesem? Jakie korzyści taka współpraca nieść powinna? Jak dobrze sformułować obszary współpracy?
Zajęcia prowadzone będą w oparciu o doświadczenia UNDP z budowania wielosektorowych koalicji i współpracy z partnerami biznesowymi, takie jak ogólnoświatowa inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact, jak również funkcjonujące w Polsce: Koalicja Ekonomii Społecznej, model Anioła Ekonomii Społecznej oraz konkurs na najlepsze partnerstwo społeczno-prywatne.
Zielone miejsca pracy
Prowadzenie: Justyna Choroś
Prowadzenie: Justyna Choroś
W trakcie warsztatu odpowiemy na pytanie, czym są zielone miejsca pracy. Zastanowimy się jakie przełożenie na rynek pracy ma wdrażanie idei zrównoważonego rozwoju oraz jakie miejsca pracy są przez to kreowane.
Komunikacja, narzędzia, metody
Prowadzenie: Piotr Krośniak, Justyna Król
Prowadzenie: Piotr Krośniak, Justyna Król
Rozwój nowoczesnych technologii i ciągłe namnażanie się kanałów komunikacji stwarza ogromne możliwości usprawnienia działań w sektorze NGO i zachęca do jeszcze głębszego wsłuchiwania się w potrzeby społeczności lokalnych i grup docelowych. Żeby jednak skutecznie wykorzystać tę szansę, niezbędna jest świadomość dostępnych możliwości oraz umiejętność dostosowania ich do potrzeb projektu czy całej organizacji. Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki poznają najpopularniejsze narzędzia z Polski i z zagranicy oraz dowiedzą się, jak tworzyć proste strategie komunikacyjne i docierać do swoich grup docelowych.
Laboratorium innowacji
Prowadzenie: Justyna Król
Uczestnicy i uczestniczki Szkoły Letniej będą mieli możliwość wybrania problemu lub potrzeby, która jest najbliższa ich środowisku, a następnie w interdyscyplinarnych grupach zaprojektują propozycje rozwiązań wykorzystujących możliwości nowoczesnych technologii oraz alternatywne metody rozwiązywania problemów, zaprezentowane podczas warsztatów poprzedzających Laboratorium Innowacji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz