środa, 2 stycznia 2013

Warszawa ma wieloletni program współpracy z podmiotami ekonomii społecznej!

Zrzut z ekranu pierwszej strony dokumentu, źródło: ngo.um.warszawa.pl. 


Podpisany 24 grudnia 2012 roku, Wieloletni Program Współpracy m.st. Warszawy z podmiotami ekonomii społecznej na lata 2013-2015 składa się z czterech priorytetów, którym podporządkowane zostały działania. 

Celem głównym programu jest zwiększenie trwałości funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej na terenie m.st. Warszawy w latach 2013-2015 poprzez rozwinięcie różnorodnych form współpracy między sektorem ekonomii społecznej a sektorem publicznym oraz zwiększenie skuteczności i efektywności relacji zachodzących między tymi sektorami. 

Priorytet I: Stwarzanie przyjaznego otoczenia finansowego i prawnego dla podmiotów ekonomii społecznej
Cel szczegółowy: przygotowanie propozycji rozwiązań prawnych i instrumentów finansowych wspierających rozwój i trwałość PES oraz wdrażanie ich na podstawie analizy otoczenia finansowego i prawnego PES na poziomie m.st. Warszawy. 
Działania: przygotowanie założeń do uruchomienia funduszu poręczeniowego pożyczek lub kredytów zaciąganych przez PES; wspieranie PES w relacjach z podmiotami świadczącymi usługi finansowe, takie jak kredyty, pożyczki i poręczenia; wdrożenie procedury zlecania i zakupów towarów z wykorzystaniem klauzul społecznych oraz jej upowszechnienie w komórkach i jednostkach organizacyjnych i pomocniczych Urzędu i dzielnic m.st. Warszawy; ujednolicenie zasad i zwiększenie dostępności możliwości najmu lokali z zasobu m.st. Warszawy przez PES

Priorytet II: Upowszechnianie wiedzy na temat ekonomii społecznej i jej promocja
Cel szczegółowy: Wzmacnianie pozytywnego wizerunku PES, popularyzacja wiedzy na temat es wśród pracowników Urzędu i jednostek podległych oraz wśród mieszkańców stolicy, a także poprawa funkcjonowania instytucjonalnego PES poprzez działania edukacyjne. 

Priorytet III: Zintegrowanie działań m.st. Warszawy, organizacji pozarządowych i środowisk eksperckich na rzecz ekonomii społecznej
Cel szczegółowy: Zwiększenie skuteczności i efektywności relacji zachodzących między sektorem ekonomii społecznej a publicznym, m.in. poprzez stałą współpracę w międzysektorowych zespołach roboczych, zapewnienie stałej wymiany informacji i opinii pomiędzy wszystkimi adresatami programu, wewnątrz i między sektorami. 
Działania (między innymi): spotkania międzysektorowego zespołu ds. rozwoju ekonomii społecznej w m.st. Warszawie; współpraca w ramach Komisji Dialogu Społecznego ds. Ekonomii Społecznej; stała wymiana informacji i doświadczeń w obszarze ekonomii społecznej. 

Priorytet IV: Efektywna realizacja zadań publicznych w oparciu o współpracę z podmiotami ekonomii społecznej
Cel szczegółowy: stworzenie warunków do efektywnej realizacji zadań publicznych w oparciu o współpracę z PES i osiąganie celów ekonomii społecznej. 

Pobierz pełną treść programu.

tekst: Anna Szadkowska-Ciężka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz