piątek, 30 sierpnia 2013

Przedsiębiorczość społeczna - to działa! część I

"Najważniejsi są ludzie. To ludzie tworzą spółdzielnię!"

Spółdzielnia Socjalna "Vita Solis" to pierwsza Spółdzielnia, którą odwiedziłam w ramach cyklu reportaży "tu jEStem", promujących ekonomię społeczną w województwie lubelskim. Spółdzielnia formalnie zaczęła funkcjonować w grudniu 2012r. Siedziba "Vita Solis" znajduje się w Sawinie przy ulicy Chełmskiej. Nie trudno ją znaleźć dzięki słonecznemu banerowi. To nie wszystko - Spółdzielnię reklamuje firmowy samochód. U wejścia do siedziby Spółdzielni powitały mnie uśmiechnięte twarze i gwar kobiecych głosów. Z salonu fryzjerskiego prowadzonego przez Spółdzielnię dobiegała rozmowa fryzjerki z klientką. Mam wrażenie, że wszyscy tutaj dobrze się znają a ciepła atmosfera od razu przywołuje uśmiech na twarzy. Poznaję prezeskę Spółdzielni i pozostałe dwie członkinie, pozostałe osoby przygotowują obiady, bo przecież dokładnie o 14 należy dostarczyć je klientom. 

 

Członkinie "Vita Solis", od lewej: Iwona Kozłowska, 
Ewelina Dmitruk, Magdalena Mazurek

Z ciepłą herbatą w filiżance, w całkiem przyjemnym biurze zaczynamy rozmowę. Jakie wrażenia mają członkinie Spółdzielni po półrocznym prowadzeniu działalności? Jakie mają plany? Jak życie Spółdzielni wpływa na ich życie prywatne? O trudnościach i sukcesach Spółdzielni opowiada Ewelina Dmitruk, prezeska Spółdzielni.

Od czego zacząć?

Z propozycją utworzenia spółdzielni socjalnej wyszła Fundacja Inicjatyw Lokalnych w Chełmie. Pierwsza grupa inicjatywna składająca się z osób znajdujących się w trudnej sytuacji zawodowej, z którą w szkoleniach uczestniczyła pani Ewelina Dmitruk mimo zaangażowania i chęci podjęcia pracy rozpadła się na etapie tworzenia biznesplanu. Dopiero druga grupa, integrująca osoby z bliskiego otoczenia pani Eweliny: znajome, dalszą rodzinę, zdecydowała się na wspólne działanie. Siłą rozpędową inicjatywy okazała się przyjaźń, a przede wszystkim chęć wspólnego działania.

Jaką branżę wybrać? 

Które usługi będą atrakcyjne dla mieszkańców i mieszkanek Sawina? W jaki sposób wykorzystać wiedzę i doświadczenie członkiń Spółdzielni? Wizja "Vita Solis" wykreowana została podczas spotkań i dyskusji. Jakich usług brakowało w Sawinie? 

       


Codzienne menu w Łowczy gwarantuje świeże, pełnowartościowe posiłki


"W Sawinie brakowało miejsca, w którym w ciekawy sposób można spędzić czas. Przy kawie, albo interesującym zajęciu. Klub fitness, kawiarnia, salon fryzjerski to miejsca w których na chwilę można oderwać się od rzeczywistości" - mówi pani Ewelina Dmitruk. Taką przestrzeń, przy ulicy Chełmskiej 5 i w Łowczy stworzyła "Vita Solis".


Anna Milkowska - fryzjerka salonu fryzjerskiego "Vita Solis" 




Sukces - od czego zależy i jak się nim dzielić?

Po kilku miesiącach działalności "Vita Solis" odniosła pierwsze sukcesy - stali klienci, regularne zamówienia cateringu, aktywnie działający klub fitness. "Budowanie zaufania i osiąganie korzyści odbywa się wąską ścieżką i drobnymi krokami" - mówi pani  Ewelina Dmitruk. Sukces "Vita Solis" budowany jest nie tylko przez członkinie Spółdzielni, ale przede wszystkim przez całą społeczność lokalną. 







Członkinie "Vita Solis" podczas przygotowywania przyjęcia okolicznościowego w Łowczy

Od początku funkcjonowanie przedsiębiorstwa wspierane jest przez pracowników i pracownice gminy Sawin. Dzięki staraniom wielu instytucji, Spółdzielnia rozpoczęła też prowadzenie sklepiku szkolnego z zdrową żywnością. Wytypowanie i pomoc w zagospodarowaniu lokali w Sawinie i Łowczy to zasługa Wójta Gminy. Współpraca rodziny i przyjaciół członkiń Spółdzielni umożliwiły sprawne i szybkie wyremontowanie placówek. Identyfikacja wizualna i materiały promocyjne przygotowane zostały przez osobę niepełnosprawną będącą podopieczną Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sawinie. Pani Agnieszka Dąbrowska pracująca w tej samej instytucji wspiera Spółdzielnię motywując i mobilizując do podejmowania kolejnych wyzwań. "Nasi klienci są tak naprawdę naszą najlepszą reklamą. Korzystając z naszych usług spotykają się z miłą, fachową obsługą. Realizacja każdego zamówienia szczegółowo omawiana jest wcześniej z klientem, chcemy aby oferowane przez nas usługi świadczone były na jak najwyższym poziomie. W ten sposób kreujemy nasz wizerunek" - twierdzi Pani Ewelina Dmitruk. Z oferty cateringowej korzysta coraz więcej indywidualnych klientów, głównie mieszkańców gminy Sawin. Zamówienia składane są też przez duże firmy nie tylko z gminy Sawin czy Chełma, ale np. Krakowa, najczęściej podczas organizacji wydarzeń. W ten sposób promowana jest gmina Sawin jako miejsce wspierające przedsiębiorczość społeczną.

Plany na przyszłość

Mija pół roku prowadzenia działalności przez Spółdzielnię "Vita Solis". W wyniku obserwacji i doświadczenia Spółdzielnia planuje poszerzyć swoją działalność zwłaszcza w dziedzinie cateringu i klubu fitness. Członkinie podkreślają, że "Vita Solis" to nie sam projekt. To przede wszystkim osoby pełne zapału i chęci do budowania przestrzeni wspólnych działań. Mimo wielu trudności, standardowych problemów, które pojawiają się przy prowadzeniu każdej działalności gospodarczej członkinie "Vita Solis" nie poddają się i planują rozwój swojej inicjatywy.

Wracając do Lublina odwiedziłam oczywiście też Łowczę. Przy drodze z Chełma do Włodawy, w byłej świetlicy znajduje się piękna widna kuchnia i przytulna sala z stolikami przeznaczona dla klientów. Miejsce przyciąga delikatnym zapachem domowego gotowania. W kuchni zastałam krzątające się panie obsługujące rowerzystów, którzy wstąpili tutaj aby odpocząć i posilić się ciepłym obiadem. Opinia klientów usłyszana z sali mówi wszystko: "Prawdziwie wschodnie smaki na talerzu, w dodatku smakują jak u mamy". Z kolei napotkany w drodze powrotnej mieszkaniec Sawina sam zareklamował "Spółdzielnię": "Razem z żoną wolimy zamówić grillowe smakołyki z Łowczy, niż trudzić się w kuchni. Obsługa jest miła, a potrawy pyszne!".

Ofertę salonu fryzjerskiego i cateringu "Vita Solis" można znaleźć na Mapie ekonomii społecznej "tu jEStem" - kliknij TUTAJ aby przejść do serwisu


Opracowanie: Barbara Dąbek
Fotografie: Barbara Dąbek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz