wtorek, 26 marca 2013

Permakultura a kapitał społeczny, czyli Permakulturowy Sezon II w MOS w Łodzi

O permakulturowym ogrodzie komunalnym, tworzonym przez wychowanków i wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii* w Łodzi, pisaliśmy przy okazji rozstrzygnięcia Konkursu na Najlepsze Partnerstwo Społeczno-Prywatne 2012. Projekt pt. "Partnerstwo na rzecz powstania ogrodu komunalnego na zasadach permakultury dla społeczności lokalnej Osiedla im. Montwiłła Mireckiego w Łodzi finansowany jest przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna i jest wyjątkowym na skalę kraju przykładem społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).

Co jest wyjątkowego w tym projekcie?

Po pierwsze, projekt to wyjątkowa forma aktywizacji mieszkańców i mieszkanek MOS w połączeniu ze społecznością lokalną. Po drugie, ekologiczna, pemakulturowa produkcja żywności i niezwykła możliwość edukacji zarówno wychowanków i wychowanek ośrodka, jak i społeczności lokalnej. Po trzecie - zagospodarowanie energii i potencjału społeczności lokalnej w oparciu o nieużytkowane powierzchnie na terenie miasta, a więc istniejące, ogólnie dostępne zasoby. I wreszcie współpraca partnerska, która przyniosła bardzo konkretne efekty.

Dlaczego piszemy o tym teraz? 

Bo jest szansa na kontynuację, w której to właśnie Ty możesz pomóc. Na stronie PolakPotrafi.pl zbierane są środki - projekt zostanie ufundowany, jeśli do 22.00 15 kwietnia 2013r. otrzyma co najmniej 6652 zł wsparcia. Wystarczy wejść na http://polakpotrafi.pl/projekt/permakulturowa-regeneracja-mos-w-lodzi i wesprzeć inicjatywę. I zarazić ideą innych! Warto, bo to nie "tylko" dobroczynność, to realna inwestycja w kapitał społeczny!




*Młodzieżowe Ośrodki Socjoterapii przeznaczone są dla dzieci i młodzieży, które z powodu zaburzeń rozwojowych, trudności w uczeniu się i zaburzeń w funkcjonowaniu społecznym są zagrożone niedostosowaniem społecznym i wymagają stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy, wychowania i socjoterapii. Niestety, system funkcjonujący w Polsce, pozostawia osoby opuszczające MOS bez wsparcia i opieki niezbędnej do późniejszego samodzielnego radzenia sobie wychowanków i wychowanek. Stąd ogromna rola zaangażowania i wsparcia organizacji takich jak Stowarzyszenie Profilaktyki i Resocjalizacji ADREM. Innym pomysłem jest budowa podmiotu ekonomii społecznej - Hostelu Nota Bene, który zatrudniać będzie wychowanków i wychowanki MOS w Łodzi, dając im szansę na wejście na rynek pracy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz