poniedziałek, 23 lipca 2012

Wakacje to najlepszy czas na innowacje, czyli o Szkole Letniej Innowacji Społecznych jeszcze słów kilka

Jeszcze do 27 lipca zapraszamy kadrę Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej z województw: lubelskiego, podlaskiego i podkarpackiego na letni warsztat innowacji społecznych.


Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES) mają coraz większe doświadczenie w budowaniu lokalnego potencjału i rozbudzaniu uśpionych często talentów i aktywności w społecznościach lokalnych. Ich działania mają duże znaczenie dla rozwoju lokalnego; ich pracownicy i pracowniczki spędzają niezliczoną ilość czasu na budowaniu partnerstw, zachęcaniu samorządów lokalnych i innych organizacji do wspólnej pracy na rzecz budowania silnego sektora ekonomii społecznej. Co szczególnie istotne, OWES pokazują podmiotom ekonomii społecznej, jak przetrwać w warunkach rynkowych, jak nie stracić przy tym społecznego charakteru, jak odnaleźć się w gąszczu skomplikowanych i często nieprzyjaznych przepisów.

To bardzo trudne zadanie. Jesteśmy pewni, że pracownicy i pracowniczki OWES z całej Polski przez ostatnie kilka lat zdobyli ogromną ilość wiedzy i doświadczeń, dzięki którym prowadzone przez nich działania są coraz skuteczniejsze. Chcąc wesprzeć pracowników i pracowniczki OWES w ich ciągłym rozwoju, Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) organizuje Szkołę Letnią Innowacji Społecznych. Ma ona stać się przestrzenią do wspólnego odkrywania nowych obszarów współpracy, czerpania inspiracji i poszukiwania rozwiązań „problemów nierozwiązywalnych”, z jakimi każdy z nas mierzy się w pracy w obszarze ekonomii społecznej. Do wzięcia udziału w tym pierwszym tego typu wydarzeniu zapraszamy współpracujące z nami od blisko dwóch lat organizacje z terenu województw podlaskiego, podkarpackiego i lubelskiego.

Szkoła Letnia Innowacji Społecznych ma w swoim zamyśle stworzyć wartość dodaną, którą uzyskać można tylko dzięki wspólnej, twórczej pracy. Podczas warsztatów poznamy przykłady sprawdzonych innowacji społecznych, przetestujemy narzędzia podnoszące poziom komunikacji i partycypacji społeczności lokalnych oraz porozmawiamy o ekonomii społecznej z punktu widzenia globalnych wyzwań, które bezpośrednio dotykają nasze najbliższe otoczenie Podzielimy się także doświadczeniami UNDP zarówno z Polski, jak i innych krajów, gdzie podobne problemy rozwiązywane są na wiele różnych sposobów. Co najważniejsze jednak, efektem wspólnie spędzonego tygodnia, ma być zespołowo wypracowany pomysł na innowację społeczną w regionach, z których przyjadą uczestnicy i uczestniczki!

Rozmawiamy z osobami, które zgłosiły się do udziału w Szkole do tej pory, bo zależy nam na tym, by dowiedzieć się, co je do tego skłoniło, jaka jest ich motywacja i oczekiwania. Oto, czego się dowiedzieliśmy :

Gdy tylko dostałam od koleżanki z pracy link do informacji na temat Szkoły, momentalnie spodobała mi się jej tematyka. Od razu pomyślałam o swojej pracy zawodowej i o tym, jak praktyczna wiedza zdobyta na tym spotkaniu, pomogłaby mi realizować moje zadania.(…) ponadto zależy mi na tym, by uczulać wszystkie osoby, z którymi się stykam, na problematykę społeczną. (…)

To, co najbardziej mi się spodobało w blokach tematycznych, to zawarta w nich walka ze stereotypizacją i marginalizacją społeczną. Te tematy bardzo mnie ciekawią, zwłaszcza w kontekście równości szans ze względu na płeć oraz budowania i podtrzymywania relacji ze światem biznesu dla pożytku szerszej społeczności lokalnej.
Tydzień w malowniczym Nasutowie pod Lublinem, w towarzystwie grupy osób o podobnych pasjach i zainteresowaniach, poświęcony wspólnej pracy i zabawie? Nie tylko według nas to świetny pomysł. Gorąco liczymy na Wasze uczestnictwo!

Program i więcej szczegółowych informacji dostępne są tutaj

tekst: Anna Szadkowska-Ciężka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz